Ing. Kristýna Jandíková - interiérový designér info@xtina-design.cz +420 775 109 957

Zpět na novinky

Renovujete dům či byt? Dobře plánujte a neriskujte - rozhovor v inZlin

Možná už jste sami zjistili, jak moc vás dokáže rozladit prasklina ve zdi, nevhodně zvolená podlaha anebo třeba špatně usazené dveře. Toužíte-li po změně, pak začněte opravdu od základu, nešetřete na nesprávných místech, nedělejte kompromisy a hlavně - všechno mějte důkladně promyšlené. Vždyť dobrý pocit z místa, které nazýváte domovem, velkou měrou ovlivňuje kvalitu vašeho života.

Prvním předpokladem úspěchu vaší snahy o hezké bydlení bude dobře promyšlená dispozice domu anebo bytu a kvalitně provedená zednická, instalatérská či podlahářská práce. "Nevhodný koberec, nábytek a dekoraci vyměníte snadno, ale špatně umístěná příčka anebo křivá zeď už představuje daleko větší problém. Podlahy, zdi, dveře a okna jsou základním kamenem, který musí tvořit vyrovnaný a perfektně fungující celek," říká Kristýna Jandíková, majitelka studia xtina design, které se zabývá tvorbou interiérového designu.

Jestliže toužíte po opravdu příjemném a harmonickém bydlení, nezdráhejte se pomoc bytového designéra vyhledat. A čím dříve jej do svých služeb povoláte, tím lépe. Pokud využijete jeho rad a nápadů už ve fázi plánování a tvorby konceptu vašeho bydlení, a hned od počátku jeho realizace na něj přenesete nepříjemnou nutnost dohlížet na práci všech řemeslníků a dodavatelů, rozhodně budete s konečnou podobou svého domova spokojenější. Vždyť inspirace načerpaná z televize, internetu anebo z bytů vašich přátel často představuje jen střípky, z nichž není snadné vytvořit harmonický celek.

"Uspořádání a design interiéru musí v prvé řadě vycházet z životní situace a potřeb klienta či rodiny, toužící po funkčním a příjemném bydlení," radí Kristýna Jandíková a pokračuje: "Hned na začátku je třeba promyšleně zvolit také styl, v němž se budou všichni obyvatelé bytu cítit příjemně. I tady totiž hrozí brzké zklamání a rozladění. Nejeden klient, zpočátku preferující minimalistický styl, ve finále změní názor a snaží se svůj byt zútulnit za cenu neplánovaných investic a kompromisů."

Dobrá rada a vtipné řešení přijde vhod především ve chvíli, kdy si moderní trendy tak trochu protiřečí a staví nás před zásadní rozhodnutí. Zatímco ženy obvykle touží především po otevřené kuchyni, tvořící jeden celek s obývacím pokojem, muži nechtějí být provozem a vzhledem kuchyně rušeni. Bytový designér dokáže v takovou chvíli navrhnout řešení, kuchyň dovedně odhlučnit a "zamaskovat" a přitom zachovat žádoucí dojem celku, například propojením obou prostor jednotnou podlahou. To je ostatně důležitý prvek při tvorbě interiéru celého bytu. "Jednotně řešená podlaha dokáže navodit až nečekaný dojem luxusu a harmonie, proto svým klientům doporučuji použít při její realizaci nejvýše dva druhy materiálů, zvolených i s ohledem na případné alergie členů rodiny, přítomnost domácích mazlíčků anebo využití podlahového vytápění. A znovu kladu důraz na kvalitu materiálu a precizní práci při pokládce. Vždyť podlaha musí dobře sloužit a vypadat celá desetiletí a jakákoliv oprava znamená v tomto případě narušení chodu rodiny a nemalé výdaje," zdůrazňuje Kristýna Jandíková a ve stejném duchu hovoří i o dalších pevně zabudovaných částech interiéru: "I okna a dveře vypadají lépe, jsou-li vyrobeny v jednotném, decentním stylu, bez rádoby zajímavých kombinací dekoru či ozdobných prvků. Tam, kde je to žádoucí, je naopak vhodné sáhnout po netradičním řešení, třeba po celoskleněných dveřích."

Samostatnou kapitolou, zásadní měrou navozující pohodu a příjemné pocity v interiéru vašeho domu či bytu, je jeho osvětlení. Rada odborníků v tomto směru zní: "Nespoléhejte se jen na centrální zdroje světla, nebojte se kombinovat a využívejte předností moderních řešení, například efektních LED pásek anebo lamp, představujících téměř umělecký kousek. Znovu ale včas myslete na to, že jakákoliv dodatečná změna je drahým a komplikovaným zásahem do zabydleného interiéru." MF